arrow

Wydarzenia

Wigilia w Krakowie

W dniu 21 grudnia na zaproszenie Starszego TSBK w Krakowie Brata Zdzisława Grzelki w Wigilii Bractwa Karkowskiego uczestniczyło trzech naszych braci: prezes Paweł Krywański, wiceprezes Roman Korczak i skarbnik Tomasz Wojtaszek. Spotkanie wigilijne odbyło się w hotelu Kazimierz u króla kurkowego Adama Rajpolda „Casmirusa”.

Wigilia Bracka

W dniu 18 grudnia spotkaliśmy się na tradycyjnej Wigilii Brackiej w gościnnych progach Restauracji „Podzamcze” u naszego Brata Roberta Hebdy. Naszymi gośćmi byli Bracia z Krakowa z Królem Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych Bratem Markiem Długoszem. Wigilia rozpoczęła się modlitwą odmówioną przez kapelana TSBK w Tarnowie JE ks.bp. Stanisława Salaterskiego. Złotymi Medalami Okręgu Krakowskiego BK odznaczeni zostali Bracia Paweł Krywański prezes TSBK w Tarnowie oraz Stanisław Jędrzejczyk. Życzenia uczestnikom wigilii przesłał nasz Brat Honorowy Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela, który nie mógł być obecny z powodu obowiązków służbowych.

Zdjęcia w Galerii (fot. Paweł Topolski)

Obchody Święta NIepodległości

11 listopada delegacja naszego Bractwa w składzie Brat Paweł Krywański prezes, Brat Roman Korczak wiceprezes, Brat Stanisław Jędrzejczyk oraz Brat Piotr Ostafil uczestniczyła w obchodach 103 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej Narodzenia NMP w Tarnowie. Następnie uczestnicy przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów, oraz zapalono znicze.

Zdjęcia w Galerii

5-lecie Gorlickiego Bractwa Kurkowego

Delegacja naszego bractwa na czele z Królem Kurkowym Bogusławem Świtkiem „Venatorem” i prezesem Pawłem Krywańskim uczestniczyła 24 października w obchodach 5-lecia Bractwa Gorlickiego. Uroczystości rozpoczęła msza św. w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia NMP w Gorlicach, koncelebrowana przez dziekana ks. Stanisława Ruszela oraz kapelana gorlickiego Bractwa – ks. Stanisława Koguta.
Oficjalna część odbyła się w Restauracji „Pod Kogutkiem”. Zgromadzonych gości powitał ceremoniarz gorlickiego Bractwa Jerzy Wałęga. Po wprowadzeniu Sztandaru Bractwa i odśpiewaniu Hymnu Brackiego głos zabrał Starszy Bractwa Józef Mendyka, który przedstawił historię Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach. Następnie wręczono odznaczenia. Bracia Paweł Krywański i Bogusław Świtek wręczyli przyznane odznaczenia TSBK w Tarnowie braciom z Gorlic, szczególnie zasłużonym w budowaniu więzi między naszymi bractwami. Organizatorzy obchodów jubileuszowych przygotowali wystawę, dokumentującą działalność gorlickich Braci Kurkowych w ciągu minionych 5 lat działalności.

Zdjęcia w Galerii

Strzelanie Jesienne 2021

W sobotę 16 pażdziernika, na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Tarnowie, odbyły się jesienne zawody strzeleckie Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Tarnowie. Swoją obecnością zaszczycił nas Prezydent Miasta Tarnowa Brat Honorowy Roman Ciepiela. Nasze zaproszenie przyjęli również bracia z Krakowa i Gorlic. Na czele delegacji Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie stał Starszy Bractwa, Wiceprezes Zjednoczenia KBS RP Brat Zdzisław Grzelka. Braciom ze Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach przewodził Król Kurkowy Grzegorz Albrechtowicz „Grzegorz z Biecza”. Licznie przybyli bracia tarnowscy. Obecni byli między innymi Król Kurkowy Brat Bogusław Świtek „Venator” z Marszałkiem Bratem Witoldem Sudą oraz Prezesi Honorowi Bracia Jan Błaszkiewicz i Jerzy Czerwiński.
Strzelanie miało charakter uroczysty, a bracia , po wielu miesiącach pandemii, mogli wreszcie wystąpić w odświętnych kontuszach. Otwierając zawody Brat Prezes Paweł Krywański, po przywitaniu wszystkich przybyłych, wręczył Złote Krzyże Zasługi TSBK w Tarnowie Braciom Stanisławowi Barnasiowi i Robertowi Hebdzie. Bratu Józefowi Wodnickiemu Krzyż Rycerski Orderu Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Brat Zdzisław Grzelka. Następnie, po przypomnieniu Braciom zasad bezpieczeństwa, obowiązujących na strzelnicy, przez Ceremoniarza Brata Piotra Sumarę rozpoczęły się zawody strzeleckie.
Zwycięzcami zawodów zostali :

Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepieli
1. Grzegorz Mądel (Tarnów)
2. Grzegorz Albrechtowicz (Gorlice)
3. Jerzy Gałczyński (Kraków)

Puchar Prezesa Bractwa Kurkowego w Tarnowie Pawła Krywańskiego
1. Janusz Malec (Tarnów)
2. Jerzy Gałczyński (Kraków)
3. Andrzej Mróz (Tarnów)

Puchar Króla Kurkowego Bogusława Świtka
1. Grzegorz Mądel (Tarnów)
2. Grzegorz Adamski (Kraków)
3. Władysław Przybylski (Kraków)

Zwycięzcą strzelania z broni czarnoprochowej do Tarczy Specjalnej, autorstwa Brata Wojciecha Drabczyńskiego, został Brat Roman Korczak.

Zawody zakończył piknik bracki, a o podniebienia uczestników zadbał, tradycyjnie już, Brat Krzysztof Kowalski

Zdjęcia w Galerii

Strzelanie o tytuł Króla Okręgu

Zawody o tytuł Króla Okręgu Krakowskiego odbyły się na strzelnicy Pasternik w Krakowie.
25 września bracia z Gorlic, Krakowa i Tarnowa rywalizowali o ten honorowy tytuł. Tym razem bracia krakowscy odbili sobie niepowodzenie w tych zawodach sprzed dwóch lat. Zwycięzcą został Marek Długosz a marszałkami Marek Rogóż i Grzegorz Bartkiewicz.
Swoje strzały oddali również zaproszeni goście honorowi, lotnicy – gen. bryg. pilot kosmonauta Mirosław Hermaszewski, gen. dyw. Mieczysław Walentynowicz, gen.bryg. Tomasz Drewniak.
Puchar Jana Dziury-Bartkiewicza, prezesa Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych zdobył Grzegorz Albrechtowicz z Gorlic, drugie miejsce zajął Paweł Krywanski z Tarnowa, a trzecie Józef Wojnarski z Gorlic.
Puchar gen. dyw. pilota Mieczysława Walentynowicza trafił do Gerzegorza Medeleine, drugi był Krystian Grzybek a trzeci Marek Długosz.
Puchar gen. bryg. pilota Tomasza Drewniaka wygrał Paweł Krywański, drugi był Józef Wojnarski a trzeci Mirosław Hermaszewski.
Puchar gen. bryg. pilota Mirosława Hermaszewskiego zdobył Władysław Przybylski, drugi był Janusz Ziętek a trzeci Paweł Krywański.

Bory Tucholskie

Po raz kolejny tarnowskie TSBK postanowiło gościć w Borach Tucholskich.
Bracia wraz z żonami i przyjaciółmi w dniach 15-19 września przebywali w znanym już sobie Ośrodku Wypoczynkowym „Drzewicz” nieopodal Swornychgaci. Zakątek otoczony lasem i położony nad jeziorem Łąckim na terenie Parku Narodowego.
Miejsce szczególne dla zbieraczy grzybów czy wędkarzy.
Pomimo niezbyt łaskawej pogody to urocze zacisze dało grzybiarzom powody do zadowolenia. Suszarnia pracowała na pełnych obrotach. Dodatkowo bractwo odwiedziło Bytów i jego krzyżacki zamek, w którym mieści się muzeum zachodniokaszubskie.
Dopełnieniem dnia były co wieczór, wesołe spotkania przy grillu.

Zdjęcia w galerii

Szlakiem polskiego Orientu

W dniach 9-11 lipca 2021 roku tarnowskie Bractwo Kurkowe z prezesem Pawłem Krywańskim i królem Bogusławem Świtkiem na czele podróżowało szlakiem polskiego Orientu po Podlasiu.

Pod opieką świetnego znawcy tego regionu – Pawła Krysy bracia tarnowscy z żonami i zaproszonymi gośćmi mieli możliwość zapoznać się z unikalnością i wyjątkowością tej tak mało znanej części naszego kraju.

Pierwszego dnia celem podróży był Drohiczyn, niewielkie miasto, pełne zabytków i pięknych widoków jakie rozciągają się z góry zamkowej oraz Grabarka – Góra Krzyży , główny ośrodek pielgrzymkowy polskiego Prawosławia.

Po zacumowaniu w Supraślu  – bezdyskusyjnie jednej z pereł Podlasia w następnym dniu w programie znalazły się takie miejsca jak Kopna Góra ze swym ogrodem botanicznym, Poczopek – unikatowe na skalę kraju silvarium, czy urocze Krynki, miasto trzech kultur ze swym wyjątkowym rynkiem. Na koniec  dnia zaglądnęliśmy do Kruszynian dzisiejszego centrum Tatarów polskich, wsi w której, znajduje się siedziba Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej, znana ze swego drewnianego meczetu, muzułmańskiego cmentarza oraz kuchni tatarskiej.

Po kolejnym noclegu w niezapomnianym z powodu swej szczególnej gościnności Hotelu „Supraśl”, w drodze powrotnej nie sposób było ominąć inne niezwykłe miejsce  Odrynki –  skit prawosławnych świętych usytuowany na nadnarwiańskich bagnach, do którego trzeba było dotrzeć 600-metrową kładką. Miejsce wyjątkowe, a jaka poza tym przyroda i widoki!

 

Wspomnienia z tego wyjazdu pozostaną w pamięci na długo dzięki tym cudownym miejscom, wspaniałej grupie uczestników i pięknej pogodzie. Szczególne podziękowania należą się Bratu Grzegorzowi Mądlowi za komfort podróży jaki zapewniła Jego firma transportowa.
 
Zdjęcia w galerii

Walne Zgromadzenie

W dniu 19 marca 2021 odbyło się Walne Zgromadzenie TSBK w Tarnowie. W związku z panującą pandemią dla zachowania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego zgromadzenie odbyło się w obszernych pomieszczeniach lokalu brata Krzysztofa Kowalskiego.
Zgromadzenie przyjęło sprawozdanie wszystkich ciał statutowych i udzieliło absolutorium prezesowi i zarządowi TSBK. W dyskusjach zajęto się sprawami remontu Domku Brackiego i planem działań na nadchodzący okres.

Zdjęcia w galerii